Knížka pro děti: Myslí ptáci na legraci?

Myslí ptáci na legraci?

Myslí ptáci na legraci?

V haldě dětské literatury dostupné na trhu se kupodivu poměrně těžko hledají současné knížky, které by za něco stály. Knížky, které by mě jako rodiče nepřiváděly k zuřivosti, extrémně mě nenudily, nebyly jen krkolomným překladem (ať žije Google Translator) a připadaly by mi alespoň trochu fajn, se přede mnou ukrývají (jakože když to čtete po sto padesáté, tak všechno omrzí, ale někdy nevěřím svým očím už napoprvé).

Patří mez nejkrásnější knihy?

Dětskou knihu říkanek „Myslí ptáci na legraci?“z nakladatelství Grada (2014) od současné autorky Zuzany Pospíšilové dostal k narozeninám Hausmann. Cílem bylo nahradit nevhodné portfolio tatínkových básní něčím neškodným. Ale jak se říká; starého psa novým kouskům nenaučíš…

Obrázková knížka plná zvířátek

Na řev jedině špunty!

Na řev jedině špunty!

Alespoň nám doma přibyla zajímavá knížka pro potomky. Je potřeba si uvědomit, že děti – mnohem více než dospělí – hodnotí knihu i podle obrázků. Poměrně zdařilé kresby zvířat od Cecílie Černochové nepůsobí odfláknutě a pěkně doplňují prezentované říkanky. Zvířátka se na nich dají dokonce poznat, i když některá jsou doplněna o netradiční rekvizity, např. činku, brož nebo špunty do uší (ty má tedy paní učitelka).

Knihy pro malé i větší děti

Vzhledem k množství kreseb je možné číst (a prohlížet) si knížku s věkově rozdílnými dětmi. S mladším se dají rozpoznávat obrázky, zatímco se starším pak debatovat nad významem jednotlivých veršů – zda jsou hroši tlusťoši nebo jestli rejnok svítí, případně zda chodí supi do hospody.

Některé příběhy jsou na dětskou knížku vyloženě odvážné – myslím, že nejeden rodič trochu již unavený z věčného opakování dětských říkaček ocení např. verše: „Vrať mi můj stroj, hloupý ptáku, než dostaneš do zobáku, ty protivný sýkoráku!“ Moje oblíbená je o huse v autobuse, co si stěžovala a mektala a pak klukovi nutila sádlo.

Příběhy ze života

Část příběhů je vyloženě ze života – o žábě, co chtěla po žabákovi, aby dělal díry do rybníka, a on tím zničil rybník, má dvě interpretace – záleží, zda básničku čte dítě s matkou nebo s otcem. Zatímco dle otce žába prudička nejprve otravuje s nějakým úkolem a následně není spokojená (jako vždy), dle matky líný žabák vše podělá (jako vždy).

Knížka se mi líbí, děti si ji rády prohlížejí i čtou. Bylo by pouze fajn, kdyby básničky byly za sebou poskládány tak, aby navazovaly na dvojlistu. Osobně bych uvítala knihu i jako leporelo pro nejmenší – případně výběr z knihy.

Za mě si kniha určitě zaslouží své místo v knihovničce. Znáte nějakou jinou knihu pro děti od současného autora, která stojí za to?

You may also like...

2 Responses

  1. Markéta says:

    Dík za tip, objednávám si to z knihovny 🙂 jinak my preferujeme takové ty kratší prózy s velkým obrázkem na každé stránce, co mě zatím nejvíc nadchlo, byli Ti otravní králíci (autorka Ciara Flood), prima také byla knížka Kamil neumí lítat od Jennifer Berne a z českých se mi líbily knížky Slon a mravenec od Daisy Mrázkové, O prasátku Lojzíkovi (je víc dílů, my máme Cesta za nosem) a Jezevec Chrujda točí film (ale taky je víc dílů).

  2. Hausfrau says:

    No tak my vždycky jednu knihu omíláme půl roku, uff.

Leave a Reply

Your email address will not be published.