Pokusy s dětmi – jak funguje impregnace

S příchodem vlhkých sychravých dnů se zdá impregnace čím dál tím větší nutností. Jenomže co když se děti zeptají, k čemu ta impregnace je!? Budete jim umět demonstrovat, že impregnace odpuzuje vodu?

Pomůcky pro ukázku, jak funguje impregnace

  • Impregnace ve spreji
  • Textilie bez impregnace
  • Voda

Postup demonstrace funkčnosti impregnace

Látka se rozdělí na dvě části, jedna se naimpregnuje, druhá ne. Dá se otestovat i na botách, kdy jedna se naimpregnuje a druhá ne (pozor, pokus nebude fungovat, pokud jste příliš aktivní, boty ošetřujete pravidelně, a i vaše obuv „bez ošetření“ má na sobě impregnaci).

Bezpečnostní vsuvka: Impregnujte tak, aby se nikdo impregnace nenadýchal. Venku, na balkóně atd. Stačí jen velmi málo. Manipulaci s impregnací nesvěřujte dětem.

Na první část bez impregnace se kápne kapka (kapka, ne kýbl) vody. Méně zruční jedinci mohou použít kapátko, pokud mají, zručnější jedinci kapou přímo z nádoby. Na druhou část se nastříká impregnace. Na ošetřenou část se také kápne kapka vody. Nyní se sledují rozdíly mezi impregnací ošetřenou látkou a látkou neošetřenou.

Výsledky pozorování

V případě neošetřené textilie se kapka rozteče, vsákne do látky a zmizí. V případě impregnované látky kapka zůstane na povrchu pěkně kulatá. Když se do kapky foukne, dokonce se kutálí po povrchu.

Poznámka: Pokud vám pokus nevychází, je možné, že máte povrchy špatně ošetřené. Smáčivost mohou ovlivnit různé přípravky a faktory jako jar, mastnota z rukou, špína atp.

Závěr pokusu s impregnací

Impregnace zabraňuje vodě, aby se vsákla do oblečení nebo obuvi. Jedinec se tak může déle čvachtat v louži, aniž by si promáčel ponožky durch. Nicméně ani impregnace není všemocná. Na naneseném povrchu si jen tak leží, není s ním chemicky spojena, a když jedinec spadne do rybníka, má prostě smůlu.

Prohlédněte si video, co dělá voda na impregnované látce:

Impregnací neošetřená látka zůstane po polití mokrá, na impregnované látce zůstanou kulaté kapičky:

Bonus na konec: A jako bonus navíc vám prozradím, že nanesením kapky na povrch materiálu se skutečně měří smáčivost daného povrchu i v praxi. Sleduje se úhel, který svírá kapka s povrchem zkoumaného materiálu. Nyní se můžete přihlásit do vaší oblíbené továrny na outdoorové oblečení na pozici materiálového inženýra!

Děláte také pokusy s dětmi? Přidejte se k nám do skupiny! A nebo se staňte rovnou fanoušky našeho blogu!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Rlx Male Enhancement Pill|Best Healthy Fats For Weight Loss|Cbd Hemp Buds Nausea