Pokusy s dětmi: Jak si (ne)vyrobit Himálajskou sůl

Drcená barevná sůl

Drcená barevná sůl

Velmi mě zaujal produkt Himálajská sůl, neboť se jedná o sůl s tisíciprocentní přirážkou opředenou marketingovými kecy až na půdu. Himálajská sůl je růžová a měla by obsahovat 84 stopových prvků, na což jsme ovšem na internetu nenašli žádnou analýzu, která by tuto skutečnost potvrzovala (máte-li, sem s ní!).

Wolfberry Himalajská sůl růžová 25 kg lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

A protože doma si analýzu také těžko uděláte, mohlo by někoho lákat obarvit levnou sůl bílou tak, aby z ní byla drahá sůl barevná. Lze to?

Potřeby pro obarvení soli

  • Levná mořská sůl
  • Lahvička od přesnídávky
  • Červené potravinářské barvivo
  • Voda

Postup barvení soli

Červený roztok NaCl

Červený roztok NaCl

Do lahvičky od přesnídávky se přidá tolik soli, že se již žádná další nerozpouští. K roztoku se přisype potravinářské barvivo (kolik? No to je asi největší kumšt – od oka). Část roztoku se nalije na víčko od lahvičky a 2-3 dny se počká, až se voda vypaří a vzniknou barevné krystaly.

 

Naše výsledky

Podařilo se nám obarvit obyčejnou sůl tak, aby byla barevná. Malé množství červeného potravinářského barviva zbarví krystaly do oranžova, přidáváním barviva krystaly tmavnou, až jsou tmavě červené. Vzhledem se od reklamních fotografií Himálajské soli liší. Po rozdrcení vznikne barevná drť.

Závěr

Krystalizací mořské soli ze zbarveného roztoku se nepodařilo vykrystalizovat sůl, která by vypadala jako Himálajská sůl na reklamních fotografiích. Drcením těchto krystalků však vznikne barevná drcená sůl, která se již vzhledem od té drcené Himálajské tolik neliší.

Drcená barevná sůl

Drcená barevná sůl

Máte-li doma Himálajskou sůl, podělte se s námi o fotografie. Máte-li tip, jak vyrobit falešnou Himálajskou sůl s větším úspěchem, sem s ním!

A je-li vaše Himálajská sůl podezřele tmavá nebo spíše oranžová než růžová, radujte se. Vaše sůl pravděpodobně necestovala přes půl světa…

Každopádně se k nám přidejte na Facebook tohoto mamablogu, ať víte, jaké Himálajské soli mají ostatní! Nebo se podělte o vaše pokusy!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Save The Male Enhancement|Weight Loss Pills And Detox And Cleanse|Cbd Oil Age To Buy Nj