Domácí máslo vyráběné s dětmi – nejen cena hraje roli!
Stala se v naší zemi ta hrozná věc; zdražili nám máslo. A proto si Češi začali vyrábět máslo sami. Nejdřív mi to připadalo ujeté. Kolik sníme doma másla? Hausmann si maže chleba panenským olivovým olejem a děti řvou: „SUCHÝ!“, takže tak. Ale pak jsem si vzpomněla, že jsme se ve škole učili (a nikdy si neukázali, 20 let jsem chodila do školy, DVACET), že když šleháš šlehačku, a přeženeš to, vznikne ti máslo. Jaká katastrofa?
Jenomže z katastrofy – místo šlehačky máslo – se stal najednou žádoucí efekt. A proto bych chtěla apelovat na všechny rodiče: Nastal pravý čas demonstrovat dětem výrobu másla. Pro rýpaly: Technologie popsaná v tomto článku nereflektuje dlouhodobý vývoj na v oboru MÁSLO. https://www.akademiekvality.cz/clanek/jak-se-vyrabi-maslo. Nicméně popisuje, jak dětem tím nejrychlejším způsobem ukázat, že pouhým šleháním lze absolutně změnit konzistenci hmoty, respektive přesvědčit tuk rozptýlený v kapalině, aby se na kapalinu vybodnul a šel si svou cestou.
A protože je to tak jednoduché, že jsme se toho dříve báli, stojí rozhodně za to zkusit si vyrobit máslo s dětmi! Ano, domácí máslo je trochu zavádějící pojem; pro demonstraci přešlehání šlehačky není nutné pořizovat na balkón stračenu, stačí kelímky smetany z obchodu (vtípky pro kojící matky nechám stranou, abyste četli dál). Jen pozor na stabilizátory. Ne, že by to byla strašlivá karcinogenní chemie, ale stabilizátory stabilizují hmotu ve fázi ŠLEHAČKA a brání vší silou tuku, aby se zdrcl v máslo.
Potřeby a suroviny na výrobu másla
- Mixér se šlehacím nástavcem
- 2 smetany na šlehání (ze smetany 12 % nic nevyšleháte)
Postup pro výrobu másla
Smetana se nalije do nádoby na šlehání a následně se šlehá.
Pozor, smetana nabyde, tudíž mějte nádobu minimálně o 2 x větším objemu, než je původní objem smetany. Šleháním se projde ponejprve fáze šlehačky (všichni ochutnat!) a po dalším šlehání přijde fáze máslo (+ kapalina, to je podmáslí).
Jak dlouho trvá vyšlehat máslo?
Inu, záleží na tom, zda jsou ve šlehačce stabilizátory, studená je také stabilnější než vyndaná z lednice. Znovu opakujeme: Stabilizátory brání tuku, aby se pěkně vysrážel, tak bacha na ně! Se smetanou bez stabilizátorů doporučuji počítat s 10-15 minutami.
A co s máslem dál?
Když se máslo vytvoří – žádný strach, poznáte to, prostě se hmota najednou rozdělí na dvě fáze. Kapalná část – podmáslí se odleje, dá se do lednice, a přidá se třeba do koláče (nebo se zkazí a vyleje se do záchodu). Máslo se propláchne studenou vodou a prohněte, aby se z něj dostalo co nejvíce vody pryč, a zbylo opravdu jen oddělené máslo.
Máslíčko si ochuťte!
A teď přijde další legrace. Máslo je pěkně měkké a dá se narvat do nějaké formičky, aby vypadalo pěkně. Buď do roztomiloučkých medvídků, do stylové formy jako ze skanzenu, prostě do čehokoliv.
A také se může ochutit – bazalkou, petrželkou, zázvorem…
Bilance našeho pokusu
Přejděme k výpočtům: Co jsme z našich 420 g smetany získali?
175 g másla
190 g podmáslí
55 g jsme někde ztratili cestou – na nádobí, v odpadu a během ochutnávání.
Čtvrtkilová kostka másla by nás vyšla na 51 Kč. Zas takové terno to není, co?
Proč tedy vyrábět máslo?
Ale něco vám povím. Ano, je to vzdělávací aktivita pro děti, snadno se tak připraví bylinkové máslo a je to tak primitivní, že to zvládne každý. Ale to není všechno! Dělat máslo je děsně dobrá psychoterapie. Něco jako boxovat do pytle. Doporučuju. Vždycky, když vás manžel naštve nebo děti znervózní, utlučte si máslo.
Garantuju vám, že za chvíli budete mít lednici plnou toho nejlepšího máslo, máselné krizi navzdory!
A pokud se chcete o Vaše máselné zážitky podělit, přidejte se do máselné skupiny Vše o másle…
Nejnovější komentáře