Jak vybrat mikroskop pro děti pro první seznámení s mikrosvětem

Mikroskop pro první pozorování nemusí mít to největší zvětšení na světě; naopak. I malé zvětšení dovolí vám a vašemu potomkovi prozkoumávat svět. Čím větší zvětšení, tím kvalitnější, dražší a dokonalejší musí být všechny součástky mikroskopu – optika, stojánek i obsluha. Zvětšení okolo 40 x udržíte v ruce, na zvětšení 200 x již potřebujete stojánek.

Námraza pod mikroskopem

Námraza pod mikroskopem

A teď podrobněji…

Na základě našeho článku o nejlevnějším mikroskopu pro děti se mi tu množí dotazy na výběr mikroskopu pro děti. Rozhodla jsem se proto shrnout několik bodů, podle kterých bych mikroskop vybírala. A teď myslím první mikroskop pro dítě, u kterého nevíte, zda mikroskop hodí do skříně, do kanálu, nebo ho bude bavit po celý rok.

USB mikroskop

USB mikroskop

Kde brát informace

Tenhle článek je psaný na základě mých zkušeností s levným dětským USB mikroskopem z Aliexpressu a mých pracovních zkušeností s prací se skutečnými mikroskopy. Mám tři děti do 6 let a s mikroskopem s nimi pracuji. A ano, občas je napadne mikroskopem hodit nebo ho olíznout. Proto s nimi pracuji s levným mikroskopem. Až mentálně dospějí k větší sebedisciplíně, přejdeme jistě k dražšímu kousku.

Cenové rozpětí

Cena mikroskopů začíná na pár stovkách a může se pohybovat až k několika (desítkám) miliónů. Pokud bych měla pár mega navíc, určitě bych si domů koupila na hraní elektronový mikroskop. Já je ale nemám.

Špička od banánu zvětšená mikroskopem

Špička od banánu zvětšená mikroskopem

Mnoho e-shopů píše, že při výběru mikroskopu nemáte hledět na cenu, nemáte se bát, že dítě mikroskop zničí atp. Já vám tedy řeknu, že se rozhodně bojím, že dítě mikroskop zničí, nebo ho omrzí. Co pak s přístrojem za hodně peněz? Pro první mikroskop je dobré vybírat takový, ve kterém lze „něco“ vidět – nesmí to být úplný šunt, který se rozostří za dvě vteřiny, ale na první seznámení se zvětšováním stačí úplně trochu lepší lupa. Pokud dítě aktivita zaujme, můžete přitvrdit s cenou. Pokud dítě bude patlat nudle na objektiv a mikroskop používat místo štětky do záchodu, kupte příště radši rovnou tu štětku…

Způsob pozorování a ovládání

Žijeme ve 21. století. Osobně preferuji mikroskopy s USB připojením k zařízení s obrazovkou. I profesionální mikroskopy mívají dnes připojení k počítači. Setkala jsem se s názorem, že koukat přímo do okuláru vypadá „vědečtěji“. Ve skutečnosti ale vědci potřebují mikroskop se záznamem, aby své výsledky mohli publikovat.

Zejména pro malé děti je pohodlnější pozorovat předmět na obrazovce. Celé rodině potom stačí sledovat jednu obrazovku, lidé se nemusejí v pozorování střídat, a rodič hned vidí, zda se předmět nerozostřil, nebo ho někdo nesnědl. Fotografie se také dají ukládat, upravovat a sdílet.

Sněhová vločka

Sněhová vločka

Pozorování okulárem je možná efektní, vypadá to vědecky, ale já osobně to nesnáším – sami si rozmyslete, zda vaše dítě chce mít přitisknuto oko na tubusu, nebo s vámi raději bude sdílet radost ze zkoumání světa na obrazovce…

Na druhou stranu mikroskop bez obrazovky může být vhodný pro ty, co nechtějí dětem u jejich výzkumu asistovat, zároveň jim ale nechtějí propůjčit žádné zařízení s obrazovkou.

Kromě mikroskopů existuje „lupa“, kterou přitisknete na čočku fotoaparátu na mobilu, a fotíte. Já vím, je to tak nevědecké a blablabla – kecy v kleci, je to přesně to, co dítě chce – chodit po místnosti a fotit všechno zvětšeně. Zkušenost bohužel nemám, ale asi nějakou udělám 😀

Zvětšení

Nevybírejte první mikroskop podle udaného zvětšení ve stylu „čím větší, tím lepší“. Čím věší zvětšení, tím kvalitnější stojánek potřebujete. Pamatujete si, že Akademie věd se ohradila proti plánům na železniční tunel (https://www.lidovky.cz/byznys/doprava/tunel-pro-vlaky-na-letiste-musi-uhnout-fyzikalnimu-ustavu-hrozily-obri-skody.A170810_153423_ln-doprava_pave) pod jejich pracovištěm? S rostoucím zvětšením roste i zvětšení vibrací a zvětšení optických vad mikroskopu.

Mák pod mikroskopem

Mák pod mikroskopem

Zvětšení 40 x je plně dostačující pro první dětské hrátky se zvětšovacím přístrojem – s levným USB mikroskopem pak můžete pobíhat okolo a přitisknout ho na předměty v okolí, které chcete zvětšit. Pro zvětšení 200 x již potřebujete stojánek.

Stojánek

Stojánek by měl být kvalitní v tom smyslu, že by měl držet mikroskop/preparát na místě. Zde bych se zaměřila na kvalitu! Všechny ty řeči, že mikroskop nemá být z plastu, ale má být z kovu plynou z toho, že robustnější a těžší mikroskopy lépe drží pozici. Pokud zaostříte, nesmí se mikroskop ani vzorek hnout. Čím větší zvětšení, tím stabilnější stojánek potřebujete. Naopak pokud chcete hýbat se vzorkem, musí to jít hladce – křížový stolek u dražších mikroskopů může mít i ovládání motorkem – to jsme ale odbočili z kategorie „lepší lupa za pár korun“.

Tento typ stojánku je velice nestabilní

Tento typ stojánku je velice nestabilní

Podsvícení a osvícení

Pokud chcete fotit průsvitné vzorky – buňky na slupce z cibule, kus kůže, vodu z louže na sklíčku – mrkněte, zda má mikroskop podsvícení. Světlo dospod vzorku můžete dostat buď zrcátkem nebo světýlkem. Obojí je vhodné, zrcátko je náročnější na manipulaci. Nahradit podsvícení nějakou baterkou lze, ale pokud si s tím nedáte práci, může dojít ke zhoršené manipulaci a odrazení dítěte.

Podsvícení levným světýlkem z hobbymarketu není úplně rovnoměrné....

Podsvícení levným světýlkem z hobbymarketu není úplně rovnoměrné….

Ostření

Mikroskopy můžete ostřit kolečkem na přístroji, nebo digitálně. Levné přístroje mívají kolečko jedno – pro malá zvětšení je to dostatečné, pro větší po hrubém zaostření potřebujete ještě manuálně doostřit. U levných dětských mikroskopů zapomeňte zatím na automatické ostření, nicméně je to existující technologie – digitální foťák vám taky zaostří sám… Automatické ostření je bod, na který se ptejte prodejce, pokud jdete pro přístroj offline.

Při větším zvětšení může být těžší zaostřit

Při větším zvětšení může být těžší zaostřit

On-line nebo off-line

U přístroje jako je mikroskop preferuji jednoznačně off-line nákup s předvedením. Pokud nakupujete mikroskop se zvětšením větším než 200, nechte si předvést, zda se dá pohodlně ostřit, zda mikroskop deformuje kulaté vzorky, zda mikroskop doostří detaily, zda drží zaostřen (tzn., že když zaostříte, objekt se nezačne rozostřovat) – ostatně prodavač by měl případné možné vady znát, demonstrovat vám, že mikroskop je nemá, příp. vás informovat, proč daná vada pro váš účel nevadí… Také si dejte pozor na to, aby byl přístroj kompatibilní s vaším zařízením (počítačem, tabletem, mobilem…).

Na druhou stranu je jasné, že dnešní doba je on-line. Proto také čtete tento článek. Popisky ke všem produktům u velkých e-shopů píší najatí brigádníci za pár korun – ráno složení umělého mléka, v poledne velikost podprsenek, večer zvětšení mikroskopu. Kopírují se tak dokolečka dokola chyby a informace z popisků na produktech, žádné velké info se zde nedozvíte… Podívejte se tedy aspoň na fotku, a přestavte si, zda vypadá konstrukce stojánku alespoň trochu stabilně.

Kam tedy zajít pro info?

V hračkářství byste museli mít extra štěstí na nějakého PhD studenta, kterému jeho sedmitisícové vědecké stýpko nestačí na živobytí v Praze, a tak má zároveň brigádu v oddělení hraček. Našla jsem tyto prodejny – nebojte, nezaplatili mi, tak mi klidně do komentáře napište další, nebo že tyto stojí za prd.

http://www.supra-dalekohledy.cz/prodejna/

https://www.mikroskopy.net/rubrika/mikroskopicke-kamery/

Máte nějaké další tipy? Dejte nám vědět na Facebook blogu nebo do skupiny o pokusech!

You may also like...