Jedlý živý plot – co zasadit

Řekli jsme si, že na 4,5 metru široké zahrádce bude lepší jedlý živý plot než něco nejedlého, co je nutné střihat. Navíc to ani rovně stříhat neumím. Jako vhodné jsme po dohodě s manželkou identifikovali především odolné keře s bobulema.
Každý má nějakou vášeň...

Každý má nějakou vášeň…

Odolné, aby vydržely třeba 2 týdny bez zalévání, bobule proto, že rostou především na keřích, nechceme konflikt se sousedem např. kvůli přerostlé desetimetrové moruši. Další požadavek byl, aby nebyly keře příliš veliké, naštěstí bobule rostou především na takových keřích.
Muchovník Lamarckův

Muchovník Lamarckův

Jaké keře jsme zasadili?

Co jsme zasadili asi 90cm od sebe, ať se můžete za rok smát, co chcíplo, a za pět let, co přerostlo:
Kanadské borůvky – několik odrůd – jsou nutné aspoň 2 kvůli opylování, potřebují 50-100 litrů rašeliny, jinak nebudou plodit. Tady není úplně splněn požadavek na nenáročnost v zavlažování, prý nesnáší vyschnutí kořenů. Zkusíme, jak s tím pomůžou zavlažovací pytle z Aliexpressu.
Zavlažovací pytel

Zavlažovací pytel

Kdybyste viděli něco lepšího v Izraeli, velmoci kapkové závlahy, dejte vědět.
Borůvka

Borůvka

Zimolezy kamčatské – několik odrůd, taky by měly být aspoň 2 kvůli opylování. Jsou odolné, přežijí i sucho, ale méně plodí. Nejsou nejsladší, ale bobule dozrávají jako první. 2 už máme rok a jsou osvědčené, jen bude asi vhodné je zakrýt sítí, protože bobule chutnají i ptákům. Ke konci léta jim opadávají listy, protože jsou ze Sibiře zvyklé na kratší léto.
Zimolez

Zimolez

Muchovníky olšolisté – tady není úplně splněna podmínka menších keřů, prý můžou dorůst až 6 m. Až to nastane, asi je trochu seřízneme, pokud teda soused nebude toužit po svačince. Už máme jeden muchovník Lamarckův, taky se osvědčil, – má borůvkoidní bobule, zralé hned po zimolezu, na podzim se listy zbarvují do červena.
Muchovník olšolistý

Muchovník olšolistý

Dříny – taky jsou potřeba aspoň 2 kvůli opylování, kvetou brzy na jaře, zralé jsou v září. Dřín obecný, původní odrůda, obsahuje hodně vitaminu C, proto jsou plody kyselejší. Pak existují novější odrůdy, které nemají tolik vitaminu C, ale jsou sladší – jako druhý jsme zasadili dřín velkoplodý Elegantnyj.
Dřín velkoplodý Elegantnyj

Dřín velkoplodý Elegantnyj

Červený rybíz, josta – klasika, musí se chytnout když rostou v okolí
Rakytník – je potřeba mít samce opylovače a samice na plody (může být víc samic na jednoho samce), nebo existuje samoopylovací odrůda Friesdorfer Orange, a tu jsme jednu zasadili!
Rakytník

Rakytník

3 sloupovité meruňky – toto je asi nejvíc pokus, uvidíme, jestli se chytnou, jestli zůstanou sloupovité (2*0,5 m válec si představuju), jestli budou vůbec někdy meruňky
Mišpule – už máme rok,  zatím neplodila. Plody jsou zralé až když přejdou mrazem. Což by bylo super, vlastní ovoce v zimě!
Než se podíváte na fotky, pochlubte se u nás na blogu, co jste na zahradě vysadili vy!
Ale já myslím, že to dopadne dobře. I dnes, 3.11.2018, jsme sklidili borůvku!
Borůvka

Borůvka

You may also like...

Mindfulness Erectile Dysfunction|Go Dietary Supplement|How To Store Cbd Hemp Oil