Mikroskopování s dětmi – jak fotit sněhovou vločku pod mikroskopem
Sněhové vločky jsou nádherné. Pouhým okem je člověk sice vidí, nicméně zachycení fotoaparátem bez zvětšovacího zařízení bývá obtížné. Proto přinášíme dva způsoby, jak vločky vyfotit pomocí levného USB mikroskopu nebo lupy na mobil.
Pro mikroskopování sněhových vloček je vhodné zvolit mrazivý den, kdy je teplota pod nulou, zároveň nesněží příliš hustě, ale spíše méně, aby bylo možné koukat na jednotlivé oddělené vločky.
Vločky je možné fotit přímo v terénu, což přináší menší komplikace, neboť vločky rychle tají, a na mobil, mikroskop i jiná zařízení sněží. Proto je výhodné vločky fixovat bezbarvým lakem, aby vzorky vydržely až do léta. Zde jsou oba postupy popsány podrobněji:
1. Mikroskopování sněhové vločky přímo
Potřeby: Mikroskop (lupa) a fotoaparát (počítač), sněhová vločka v terénu.
Sněhovou vločku je potřeba zachytit na vychlazený podklad, nejlépe barevně kontrastní. Při práci se musí postupovat rychle.
Jaké jsou možnosti? Fotit vločky z okna na parapetu, po zachycení vločky nad sebe umístit deštník, nebo se schovat do venkovního přístřešku. Podklad je možné vychladit venku, případně v mrazáku.
Jak vidíte na obrázku, sněhovou vločku máme na přímo vyfocenou, ale již taje.
2. Fixace sněhové vločky bezbarvým lakem
Potřeby: Podklad (nejlépe mikroskopické sklíčko), lihovka, mikroskop s fotoaparátem, bezbarvý lak, sněhová vločka.
Jak postupovat? Na vychlazené sklíčko (případně jiný, nejlépe kontrastní, podklad) se nastříká vrstva bezbarvého laku. Sklíčko se umístí na místo, kam sněží. Opět je vhodné zvolit mrazivý den, kdy padají jednotlivé vločky. Do tepla je možné vzorek umístit až po ztuhnutí laku. Pokud je již na podkladu dostatečné množství vloček, je možné vzorek zakrýt, v žádném případě ale vločka nesmí roztát dřív, než ztuhne lak.
Takto vypadá sněhová vločka zachycená v bezbarvém laku:
Aby byla vločka lépe vidět, je možné vzorek obarvit – stačí ho jemně pomalovat lihovkou.
A jak takový vzorek vypadá zvětšeně?
Povedlo se vám vyfotit sněhovou vločku? Máte mikroskop s podsvícením? Pochlubte se na Facebooku našeho blogu nebo ve skupině o pokusech.
Nejnovější komentáře