Co číst dětem? Myšák Očko – abyste konečně věděli, kde to Brno je!

Víte, kde je Brno? Od Prahy ho dělí dálnice D1, což je překážka překonatelná zhruba jako zeď mezi USA a Mexikem. Naštěstí mezi městy jezdí i vlaky s dětským koutkem. I proto si myslím, že knihu z brněnského prostředí Myšák Očko, kterou vám dnes představíme, můžete dětem číst, ať už jste z Prahy, Brna nebo Plzně. Vlastně nejde jen o knihu, nýbrž o celý projekt – ale o tom níže.

detektivka pro nejmenší - Myšák Očko
detektivka pro nejmenší – Myšák Očko

Pro koho je knížka určena?

Kniha Myšák Očko od Šárky Svobodové je určena pro děti ve věku zhruba 4-7 let. Zaujme však i mladší, neboť je proložena řadou ilustrací zvířátek od Petra Zajáce. Pokud potřebujete vy a vaše děti na stránku textu jeden obrázek, nemusíte se bát. Zvířátek k prohlížení je v knize dostatek.

Ilustrace v knize Myšák Očko
Ilustrace v knize Myšák Očko

Detektiv myšák Očko – hlavní hrdina

Hlavní hrdina detektiv myšák Očko v knize řeší dva velké případy. V první části hledá příšeru, která vyhnala zvířátka z rybníku v Mariánském údolí. V druhé hlídá bezpečnost na olympiádě zvířátek. Jeho největší pomocicí je veverka Věrka, která tak trochu do všeho strká čumák. Na druhou stranu by se bez ní myšák nenaučil střílet z praku, a spoustu informací by mu uniklo. Další důležitou postavu představuje neohrožený žabák Brňák. Ten má pro strach uděláno a pro záchranu svého rybníka by obětoval i život!

Poznávejte Brno – skutečné reálie, doporučení na výlety

Příběhy jsou zasazeny do skutečného prostředí; můžete si po stopách myšáka Očka udělat dokonce výlet. V okolí Brna naleznete myšákovy značky v přírodě. Výlety jsou podrobně popsány na konci knihy.

Mapa v knize Myšák Očko
Mapa v knize Myšák Očko

Nářečí

Součástí knihy je i slovník brněnského nářečí. Naše děti obzvlášť zaujalo slovo „dacan“. Pokud provozujete domácí vyučování, a potřebujete pár slovíček k okouzlení komise, neváhejte tuto knihu dětem představit (tedy pokud nejste z Jihomoravského kraje; tam asi nikoho neohromíte znalostí brněnského nářečí…).

Slovíčka žabáka Brňáka
Slovíčka žabáka Brňáka

A písničky…

Čím určitě potěším všechny rodiče, je informace, že ke knize si můžete pustit i písničky na Youtube. Až písně o veverce Věrce a myšákovi Očkovi uslyšíte po sto dvacáté, budete mě proklínat, že jsem vám tuhle informaci prozradila; ale takový je život. Dětem se písně líbí.

Inspirace pro školy, školky i tábory

Vzhledem k doplňkovým aktivitám v podobě písniček a výletů je knížka ideální jako inspirace pro aktivity v mateřské škole, v prvních ročnících základní školy nebo dokonce jako podklad pro celotáborovou hru. Osobně si myslím, že nemusíte být vůbec z Brna; pokud jste, vyrazíte přímo za originálními značkami, pokud ne, naučíte se alespoň pracovat s mapou. Ani bojovka na zahradě mateřské školy na druhé straně republiky na motivy knihy by nemusela být od věci.

A jak se kniha dětem líbila?

Naše děti jsou z knížky nadšené. Písničky už umí nazpaměť, nadávají si do dacanů, a nutí nás jet do Brna.

Znáte knížku s podobnou tematikou? Knížku, která zavede vaše děti na konkrétní místo? Podělte se ve skupině o čtení dětem.

Recenze vznikla ve spolupráci s autorkou, poslala nám knihu, a my jsme si ji doma přečetli. Můžete si oddychnout, nedostali jsme za to ani korunu J

You may also like...