Domácí máslo vyráběné s dětmi – nejen cena hraje roli!

Máslo ze šlehačky

Máslo ze šlehačky

Stala se v naší zemi ta hrozná věc; zdražili nám máslo. A proto si Češi začali vyrábět máslo sami. Nejdřív mi to připadalo ujeté. Kolik sníme doma másla? Hausmann si maže chleba panenským olivovým olejem a děti řvou: „SUCHÝ!“, takže tak. Ale pak jsem si vzpomněla, že jsme se ve škole učili (a nikdy si neukázali, 20 let jsem chodila do školy, DVACET), že když šleháš šlehačku, a přeženeš to, vznikne ti máslo. Jaká katastrofa?

Jenomže z katastrofy – místo šlehačky máslo – se stal najednou žádoucí efekt. A proto bych chtěla apelovat na všechny rodiče: Nastal pravý čas demonstrovat dětem výrobu másla. Pro rýpaly: Technologie popsaná v tomto článku nereflektuje dlouhodobý vývoj na v oboru MÁSLO. https://www.akademiekvality.cz/clanek/jak-se-vyrabi-maslo. Nicméně popisuje, jak dětem tím nejrychlejším způsobem ukázat, že pouhým šleháním lze absolutně změnit konzistenci hmoty, respektive přesvědčit tuk rozptýlený v kapalině, aby se na kapalinu vybodnul a šel si svou cestou.

A protože je to tak jednoduché, že jsme se toho dříve báli, stojí rozhodně za to zkusit si vyrobit máslo s dětmi! Ano, domácí máslo je trochu zavádějící pojem; pro demonstraci přešlehání šlehačky není nutné pořizovat na balkón stračenu, stačí kelímky smetany z obchodu (vtípky pro kojící matky nechám stranou, abyste četli dál). Jen pozor na stabilizátory. Ne, že by to byla strašlivá karcinogenní chemie, ale stabilizátory stabilizují hmotu ve fázi ŠLEHAČKA a brání vší silou tuku, aby se zdrcl v máslo.

Potřeby a suroviny na výrobu másla

 • Mixér se šlehacím nástavcem
 • 2 smetany na šlehání (ze smetany 12 % nic nevyšleháte)

Postup pro výrobu másla

Smetana se nalije do nádoby na šlehání a následně se šlehá.

Šleháním smetana nabyde

Šleháním smetana nabyde

Pozor, smetana nabyde, tudíž mějte nádobu minimálně o 2 x větším objemu, než je původní objem smetany. Šleháním se projde ponejprve fáze šlehačky (všichni ochutnat!) a po dalším šlehání přijde fáze máslo (+ kapalina, to je podmáslí).

A toto je máslo...

A toto je máslo…

Jak dlouho trvá vyšlehat máslo?

Inu, záleží na tom, zda jsou ve šlehačce stabilizátory, studená je také stabilnější než vyndaná z lednice. Znovu opakujeme: Stabilizátory brání tuku, aby se pěkně vysrážel, tak bacha na ně! Se smetanou bez stabilizátorů doporučuji počítat s 10-15 minutami.

A co s máslem dál?

Když se máslo vytvoří – žádný strach, poznáte to, prostě se hmota najednou rozdělí na dvě fáze. Kapalná část – podmáslí se odleje, dá se do lednice, a přidá se třeba do koláče (nebo se zkazí a vyleje se do záchodu). Máslo se propláchne studenou vodou a prohněte, aby se z něj dostalo co nejvíce vody pryč, a zbylo opravdu jen oddělené máslo.

Z másla je třeba vymačkat voda

Z másla je třeba vymačkat voda

Máslíčko si ochuťte!

A teď přijde další legrace. Máslo je pěkně měkké a dá se narvat do nějaké formičky, aby vypadalo pěkně. Buď do roztomiloučkých medvídků, do stylové formy jako ze skanzenu, prostě do čehokoliv.

Roztomilé máslíčko si dejte jako profilovku na Mimáč!

Roztomilé máslíčko si dejte jako profilovku na Mimáč!

A také se může ochutit – bazalkou, petrželkou, zázvorem…

Ochucené máslo

Ochucené máslo

Bilance našeho pokusu

Přejděme k výpočtům: Co jsme z našich 420 g smetany získali?

175 g másla

190 g podmáslí

55 g jsme někde ztratili cestou – na nádobí, v odpadu a během ochutnávání.

Čtvrtkilová kostka másla by nás vyšla na 51 Kč. Zas takové terno to není, co?

Proč tedy vyrábět máslo?

Ale něco vám povím. Ano, je to vzdělávací aktivita pro děti, snadno se tak připraví bylinkové máslo a je to tak primitivní, že to zvládne každý. Ale to není všechno! Dělat máslo je děsně dobrá psychoterapie. Něco jako boxovat do pytle. Doporučuju. Vždycky, když vás manžel naštve nebo děti znervózní, utlučte si máslo.

Nemusíte na ně řvát! Vyrábějte máslo!

Nemusíte na ně řvát! Vyrábějte máslo!

Garantuju vám, že za chvíli budete mít lednici plnou toho nejlepšího máslo, máselné krizi navzdory!

A pokud se chcete o Vaše máselné zážitky podělit, přidejte se do máselné skupiny Vše o másle…

You may also like...

3 Responses

 1. Ali cajazpalaca says:

  Je to super môžem potvrdiť. V lete nám známa doniesla veľa veľa mlieka priamo od kravy. Z niečoho sme spravili tvaroh a domáce pribinaky no predtým sme stiahli smotanu a dali vytrieskat najstaršiemu synovcov do masla. Ten mal radosť že je nápomocný a my, že máme kvalitné maslo. Ja som si do svojho nádejala nechtík a bazalku a deťom pažítku. Ej ale sme sa nadlabli. Odporúčam

 2. Hausfrau says:

  Jo, je to fakt pěkné 🙂

 1. October 4, 2017

  […] odedávna si ho hospodáři doma vyráběli stloukáním ze smetany. I dnes si máslo můžete s dětmi vyrobit – je to jednoduchá, zajímavá, zábavná a zároveň poučná činnost. Ale máslem se nemusíte […]

Leave a Reply

Your email address will not be published.

|Watchdog Approved Diet Pills|Liquor Store Cbd Brisbane