Zámek Berchtold – kam s dětmi – místo, kde se vyřádí malí i velcí

Zámek Berchtold se nachází ve vesničce Kunice dvacet minut jihovýchodně od Prahy. Ať už si naplánujete pěší výlet tak, že zde skončíte, nebo sem prostě dojedete autem, nebudete litovat. Každý si tu najde to svoje. Nedávno jsem o areálu psala pro server rodicevitani.cz. Zde vám prozradím o tomhle místě ještě pár extra tipů a přidám svoje subjektivní dojmy.

Zámek Berchtold

Zámek Berchtold

V areálu zámku Berchtold se kromě sportovního centra nachází dětské hřiště, restaurace, Dětský ráj plný miniatur, dopravní hřiště a hotel. A pořádají se tu i svatby v plné parádě! Mrkněte na mapku:

Historie zámku

Podrobnou historii sahající až do 14. století si nastudujte na oficiálním webu zámku. Já bych chtěla zdůraznit především to, co se se zámkem dělo posledních padesát let. Tyto informace vám mohou posloužit k demonstraci novodobých dějin a jejich dopadu na stav věcí.

Až do roku 1989 sídlila v tomto nádherném zámečku armáda. Po revoluci se nejprve nepodařilo převedení do soukromých rukou a v roce 2015 rostly skrz střechu stromy. Potom koupil objekt současný majitel a provedl rozsáhlou rekonstrukci. Stromy dnes najdete již jen v upravené zámecké zahradě, uvnitř zámku se nachází restaurace a hotel. Mě osobně tento kontrast hodně fascinuje – totální ruina vs. skvěle využitý objekt. Dodává mi to optimismu, že to s naší společností není tak špatné 🙂

Jak dopadl objekt bez řádné péče...

Jak dopadl objekt bez řádné péče…

Dětský ráj

V areálu sportcentra si můžete zakoupit vstupenky do Dětského ráje – o miniaturách jsem se více rozepsala na rodicevitani.cz. Chtěla bych ještě zdůraznit, že miniatury nejsou oploceny. Majitel prostě věří návštěvníkům, že nebudou vystavené objekty ničit. Tento projev důvěry se mi líbí; je to malý náznak toho, že se naše společnost vydává tím správným směrem…

Děti ale možná víc zaujme obří nafukovací trampolína. Mají tu i peklo pro odvážnější děti, ježibabu, skřítky a hmyzí strom.

Minizoo

Volně přístupná je minizoo. Chovají se zde husy, kachny, králíčci a jiná drobná zvířtka. S dětmi si ji určitě nezapomeňte projít! Vedle minizoo je areál na golffotbal. Porazíte v něm své děti a svou drahou polovičku? Já si věřím!

Dopravní hřiště

Jedna z aktivit, která je přístupná zdarma, je dětské dopravní hřiště. Za poplatek si můžete zapůjčit nějaké dopravní prostředky, nicméně s vlastními koly, odrážedly a motorkami můžete hřiště navštívit bezplatně. Lze si samozřejmě hrát i na chodce, ale ne každé dítko se s touto rolí spokojí.

Dopravní hřiště

Dopravní hřiště

Dětské hřiště

Klasické dětské hřiště s prolézacími prvky pro děti různého věku naleznete v těsné blízkosti zámecké zahrady. Jedná se o městské hřiště a vstup je pochopitelně zdarma.

Restaurace

Do zámecké restaurace můžete zajít na vyhlášenou svíčkovou nebo jen na točenou zmrzlinu v horkých letních dnech. Také vychlazené pivečko a limonády přijdou po vydařeném výletě vhod.

Koupání

Blízký rybník na Vidovickém potoce byl nedávno vyčištěn a opraven. Výsledkem je vodní plocha vhodná pro koupání – pokud tedy milujete pravé české rybníkové cachtání. Uprostřed rybníka se nachází kámen, na který se dá stoupnout. Dokážete ho najít?

Okolí zámku Berchtold

Máte raději procházky lesem než řízenou zábavu? Okolí je pro takové trávení volného času jako dělané. V létě zde naleznete maliny, ostružiny, lesní jahody i houby. Kousek za areálem zámku roste dokonce u dopravní značky máta (tedy doporučuji ji umýt, znáte to…).

Jak se sem dostanete

Pokud nepůjdete pěšky, můžete sjet autobusem téměř až k zámku. Autem hlavně nejezděte kolem rybníka – cesta je neprůjezdná. Na parkoviště vjedete ulicí Sportovní.

Závěr aneb společenská funkce zámku

Do kdysi ospalé vesnice s pár chatami se po revoluci začali stěhovat lidé, kteří chtěli žít v přírodě městu na dosah. Zámek přinesl rychle rostoucímu satelitu nedaleko za Prahou to, co podobným místům často chybí; jistou občanskou vybavenost, možnost sportovního vyžití, cíl procházky s dětmi, hřiště i restauraci, místo k setkání se sousedy. Pokud se tedy ptáte, jak se bydlí v Kunicích, protože byste se sem rádi přistěhovali, zajděte se podívat i sem.

Zámek ovšem stojí za to navštívit i v případě, že nebydlíte za rohem. Počítejte však, že nemusíte všechny atrakce zvládnout naráz. Pokud jste z daleka, dá se zde zakoupit i ubytování – ať už přímo v zámku nebo v přilehlých apartmánech. Pro všechny ženy na mateřské, které mají manžela pracujícího v Praze; sem můžete vyjet na rodinnou dovolenou s dětmi i v případě, že váš manžel nemá volno – ráno odjede do práce, večer se setkáte u rybníka – jen takový můj soukromý tip.

Kam dál?

Pokud byste raději vyrazili někam jinam, mrkněte na naši mapku s různými tipy na výlet. Můžete se také přidat k naší skupině na Facebooku.

A jestli máte také doporučení, kam s dětmi, přidejte odkaz do veřejné kopie naší mapky! Zde najdete také tipy ostatních lidí!

Každopádně nás sledujte na Facebooku.

You may also like...

1 Response

  1. May 13, 2018

    […] Pěkné místo pro ty, co mají partnera zaměstnaného v Praze, může být ubytování na zámku Berchtold. Z téhle dovolené může jeden člen rodiny dojíždět do Prahy do práce, a zbytek si užívat koupání v rybníce, procházky po lesích a trampolínu v zámecké zahradě. Ubytování je na zámku nebo v přilehlých apartmánech s veškerým komfortem – nemusíte se bát, že byste do práce dojížděli přímo ze stanu s větvičkou mechu ve vlasech. Co se zde dá všechno podniknout jsme psali na blogu. […]

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Do Male Enhancement Products Work On Women|Best Weight Loss Pills 2019 Philippines|Using Hemp Cbd Oil Cause A Positive Drug Test