Co číst dětem – Ema Naopak
Asi mě budete trochu závidět, ale víte, co jsem sehnala na jednom dobročinném bazárku? Emu Naopak. Původní vydání z roku 1986. Poklad všech dětských knihoven, knihu vyváženou zlatem, prodávanou za těžké prachy na mateřských internetech. Jo, já vím, že vyšel dotisk. Ale původní vydání je původní vydání…
Kluci si ji našli sami
Ani bych si jí bývala nevšimla, ale dovolila jsem dětem vybrat si nějakou knížku, protože bazárek byl zavalen pěti tunami hraček, které jsem rozhodně nemínila transportovat domů, ani kdyby stály korunu za kus. Ani jsem po Emě netoužila, chlapci si ji čtou u babičky, ale když si ji tak nadšeně vybrali, zakoupila jsem jim ji.
O čem tedy ta slavná Ema Naopak je?
Ema Naopak je poměrně krátká knížka pro předškolní věk, na každé dvoustraně jsou dva obrázky s popiskem. Ema je drsná holka, co na jedné stránce dělá jednu věc dobře (tak, jak společnost očekává), na druhé stránce tutéž věc špatně. Vzhledem k tomu, že naši chlapečci dělají vyobrazené věci přesně tak, jako Ema naopak, se jim kniha moc líbí. Ema si lije kakao do talířku? JO! Ema si obléká svetr na nohy? Jasně, kam jinam? Ema nechce spát? Spaní je nuda! Ema se nechce dělit s bráchou? S bráchou se snad boxuje, ne? Bum bác beng, beng.
Gendrová poznámka
Nechci tu z toho dělat feministický blog. Na Emě Naopak a její druhé kapitole o spravování hraček je ale sympatická jedna věc. Ema, ač má pravděpodobně „pipinu“ (jak se tak říká v naší školce), spravuje hračky. Ne, Ema nesedí v růžových šatečkách na růžovém křesílku a nepřemýšlí, zda použije růžový dětský lak na nehty bez chemie nebo fialový růžový dětský lak bez chemie na své malé nehtíky. Ema používá kladivo.
Ne, já nemíním přepisovat slabikáře, a ani neměním obsah pohádek, nicméně už jsem se setkala s dotazem, proč si Bobík, Myšpulín a Pinďa neuvaří sami večeři… „Mami, oni si neumí uvařit večeři?“ – následuje opravdu velká nechápavost, protože táta to umí… Nicméně Ema je ze severských zemí a mou feministickou část duše to zaujalo.
Mezinárodní Ema
Kdybyste chtěli své děti obohatit, můžete jim knihu objednat i z nějaké jiné země. Ale pozor! Ema není vždycky Ema! V Anglii je to Betsy, v Dánsku Lotte a v Německu Monika (čert ví proč…).
Každopádně Emu vám velmi doporučujeme. Vyšlo i nové vydání, takže ji v klidu seženete. Vypadá jako to staré… A co čtete doma vy? Podělte se ve skupince o knížkách nebo u nás na blogu!
Nejnovější komentáře